Facebook Twitter E-mail
formats

Turniej Debat 2012

Published on 21/02/2012, by in normalne.

 

                To nasza sztandarowa akcja. Dwuosobowe drużyny z różnych liceów mierzą się w retorycznych pojedynkach i na drodze systemu pucharowego wyłaniani są zwycięzcy.

                Przebieg takiego pojedynku jest następujący: drużyny losują tezę, o którą będą się spierać (tezy będą dostępne na naszej stronie internetowej przed rozpoczęciem Turnieju) a następnie losują, która drużyna będzie „za”, a która „przeciw” tezie. O zwycięstwie decyduje spryt i siła argumentu.

Warsztaty i wykłady

                Celem naszego projektu jest budowanie społeczeństwa świadomych i niezależnych obywateli już na poziomie szkoły średniej. Dlatego nasze akcje uzupełniamy o zajęcia tematyczne dla zainteresowanych. W zeszłych latach prowadzili je:

  • dr Kamil Zeidler (wydział prawa i administracji UG), specjalista od erystyki (czyli sztuki prowadzenia sporów)
  • Agnieszka Wesołowska, wielokrotny reprezentant Uniwersytetu Gdańskiego na międzyuczelnianych turniejach debat na poziomie europejskim.
  • prof. Jan Majewski (wydział ekonomiczny UG), specjalista od prowadzenia negocjacji oraz psychologii w biznesie.
  • Tomasz Bubella (trener umiejętności interpersonalnych)

Dokładny program tegorocznych wykładów będzie aktualizowany i zamieszczany na naszej stronie internetowej oraz na facebooku Turnieju Debat. 

Tegoroczna edycja będzie zawierała kilka niespodzianek, które będziemy ujawniać stopniowo. Czekamy na zgłoszenia dwuosobowych drużyn do PIERWSZEGO MARCA.

Zależy nam żeby uczestnictwo w Turnieju było możliwie najbardziej satysfakcjonujące dla uczestników, w związku z czym zwracamy się do zainteresowanych z propozycją współtworzenia naszego wydarzenia. Najprostszą formą współpracy jest wymyślenie własnej tezy. Najlepsze z nich będą uwzględnione w liście tez do Turnieju. Teza musi spełniać kilka formalnych warunków. Musi być zdaniem twierdzącym rozpoczynającym się od słów „Ta izba wierzy, że…” lub „Ta izba uważa, że…” np. „Ta izba uważa, że warto dyskutować”. Problem poruszony w tezie nie powinien wymagać specjalistycznej wiedzy i być możliwie równy pod względem trudności dla obu stron dyskutujących. Na propozycje własnych tez również czekamy do pierwszego marca.

 

F.A.Q. (czyli najczęściej zadawane pytania):

 

1.       Ile zgłoszeń może być wysłanych z jednej szkoły?

Każda szkoła może zgłosić dowolną ilość uczestników. Ponadto uczestnicy mogą zgłaszać się sami!

 

2.       Jak powinny wyglądać zgłoszenia?

Zgłoszenia powinny zawierać imię, nazwisko, numer telefonu, e-mail, adres uczestników oraz nazwę ich szkoły

 

3.       Czego będą dotyczyć tezy w Turnieju Debat?

Tezy będą dotyczyły różnych dziedzin życia. Z zasady nie powinny wymagać specjalistycznej wiedzy, ale ogólnego obycia i rozumienia otaczającej nas rzeczywistości.

 

4.       Jak wygląda terminarz turnieju?

Dokładnie pierwszego marca mija termin zgłoszeń do Turnieju Debat. 24-25 marca odbędzie się finał  Turnieju Debat. Wykłady odbędą się między eliminacjami, a finałem. Dokładne daty będą zamieszczane na bieżąco na naszej stronie internetowej (adres na dole strony) i facebooku Turnieju Debat.

5.       Czy Turniej jest kierowany tylko do uczniów klas humanistycznych?

Oczywiście będzie nam bardzo miło gościć humanistów ale liczymy, że uczestnicy będą prezentowali różne podejścia do nauki. Dlatego na równi z humanistami zapraszamy przyrodników, matematyków i inne umysły ścisłe. Cenimy sobie pluralizm.

 

Komentarze

Możliwość komentowania Turniej Debat 2012 została wyłączona.
Home Aktualności normalne Turniej Debat 2012