Facebook Twitter E-mail
formats

Gramy o Orliki

Published on 20/12/2011, by in normalne.

Średni koszt budowy jednego kompleksu zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie Ministerstwa Sportu to 1.147.000 zł, z zastrzeżeniem, iż ostateczny koszt znany będzie po stworzeniu szczegółowego kosztorysu konkretnej inwestycji. Wiele w tej kwestii zależy od konkretnej lokalizacji inwestycji (ukształtowanie terenu, uzbrojenie terenu), która może wpływać na obniżenie lub zwiększenie ostatecznych kosztów. Być może władze Gdyni od programu odstraszyły wyjątkowo wysokie koszty Orlika na Leszczynkach, gdzie odchylenie od średniego kosztu było wyjątkowo duże, a wkład własny gminy wyniósł aż 1,4 mln zł. Natomiast przy budowie Orlika przy średnim koszcie podawanym przez Ministerstwo finansów wkład własny gminy wynosi około 500-600 tys.

Nie kwestionujemy ogromnego wkładu miasta Gdyni w rozwój infrastruktury sportowej w naszym mieście, mając na myśli głównie Halę Widowiskowo-Sportową i dwa stadiony. Jednakże czym innym są obiekty przeznaczone dla drużyn profesjonalnych, a  czym innym szeroko dostępne, darmowe boiska dla młodzieży. W tym przypadku jest już niestety dużo gorzej – zbudowano w ostatnich latach zaledwie kilka takich boisko, które w dodatku wcale nie były tańsze od Orlika ( boisko przy ul. Nauczycielskiej wraz z całą infrastrukturą kosztowało łącznie 3,6 mln zł), a ponadto nie są to boiska darmowe i łatwo dostępne dla mieszkańców. Dla przykładu koszt wynajęcia połowy boiska przy ul. Nauczycielskiej to 250 zł. Opłata za jedynego Orlika w Gdyni to kwota 100zł/1h, co jest niezgodne z warunkami na jakich odbyło się dofinansowanie.

W związku z tym na najbliższej sesji Rady Miasta, podczas uchwalania budżetu Miasta Gdyni na 2012 rok, radny miasta Łukasz Cichowski zgłosi poprawkę, w której wnioskować będzie o przeznaczenie kwoty 1.200.000 zł jako wkład własny gminy do V edycji programu ,,Moje Boisko- Orlik 2012”. Wnioski można składać do 31 marca 2012 roku. Poprawka przewiduje jednocześnie pozyskanie środków na ten cel, poprzez rezygnację z dotacji dla Hali Widowiskowo-Sportowej na zakup kotary rozdzielającej, na którą w projekcie budżetu przeznaczono kwotę 1.200.000 zł.

Komentarze

Możliwość komentowania Gramy o Orliki została wyłączona.
Home Aktualności normalne Gramy o Orliki