Facebook Twitter E-mail
formats

Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni

Published on 10/03/2011, by in edukacyjne.

Młodzieżowi radni to osoby uczące się w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych, Pracując w młodzieżowej radzie biorą odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności i zasad funkcjonowania samorządu. Mają także możliwość wpływania na swoją gminę, miasto czy powiat – podejmując konkretne działania w odpowiedzi na konkretne potrzeby. Dzięki demokratycznym wyborom są to osoby, które mogą reprezentować swoich rówieśników przed władzami miasta. Młodzieżowa rada to płaszczyzna, kształtująca postawy obywatelskie wśród młodzieży, a także idealne zaplecze formowania młodzieżowych elit społecznych, które w przyszłości w pełni będą partycypować w sprawach swojego najbliższego otoczenia.

Tego wyzwania w Gdyni podjął się radny Łukasz Cichowski, który inicjując projekt spełnia również obietnicę wyborczą złożoną przez Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” w Gdyni w czasie kampanii samorządowej 2010 roku. Wówczas młodzieżowa rada miasta była jednym z filarowych punktów programu wyborczego kandydatów wywodzących się z S”MD” Gdynia.

Projekt uchwały i statutu dla gdyńskiej młodzieżowej rady zostanie złożony na ręce przewodniczącego rady miasta w najbliższym czasie. Przed ewentualnym przyjęciem uchwały będziemy chcieli także przeprowadzić konsultacje z samymi zainteresowanymi – czyli uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest to jeden z wymogów standardu powoływania i funkcjonowania Młodzieżowych Rad Miast opracowanym przez Ogólnopolską Federację Samorządów Lokalnych.

Wszystkie osoby zainteresowane projektem proszone są o kontakt z inicjatorem projektu radnym Łukaszem Cichowskim.

Mariusz Jagłowski

Sekretarz SMD Koło Gdynia

Komentarze

Możliwość komentowania Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni została wyłączona.
Home Inicjatywy edukacyjne Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni