Facebook Twitter E-mail
formats

„Młodzi Demokraci” promują wolność myśli i kulturę debat publicznej – relacja z Turnieju Debat Gdynia 2010

Published on 29/04/2010, by in edukacyjne.

Do pierwszego etapu turnieju zgłosiło się 17 dwuosobowych drużyn. 10 z nich  dostało się do ścisłego finału, który odbył się w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni. Przed każdą debatą drużyny losowały jedną spośród kilkudziesięciu tez obejmujących szeroki zakres tematyczny (prawo, stosunki międzynarodowe, etyka, polityka ). Jedna z drużyn musiała wylosowaną tezę obronić, podczas gdy druga – zanegować. Po debacie (opartej na regułach debaty oksfordzkiej) uczestnicy byli oceniani przez jury – m.in. z punktu widzenia poprawności merytorycznej argumentów, umiejętności kontrargumentacji, a także współpracy drużynowej.

Do ciekawszych problemów, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy można zaliczyć m.in. problematykę żywności modyfikowanej genetycznie, stosunków Rzeczpospolitej Polskiej z USA, zasadności istnienia Senatu w polskim Parlamencie, zamknięcia więzienia w Guantanamo, czy wreszcie – co wzbudziło największe emocje wśród uczestników – kwestii ewentualnego podobieństwa kosmitów do gatunku ludzkiego.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i chęci spróbowania swoich sił w niełatwej sztuce, jaką jest dyskurs publiczny. Tym samym dziękujemy również wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego Turnieju.

Szczególne podziękowania kierujemy do:

Pana Posła do Parlamentu Europejskiego Jarosława Wałęsy – patrona i fundatora głównej nagrody, czyli wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego,
Pana Posła na Sejm RP Tadeusza Aziewicza za patronat i pomoc przy realizacji Turnieju,
Pana Profesora Jana Majewskiego za zaszczycenie nas swoją obecnością podczas finału, jak również za sędziowanie,
Pana Dr Kamila Zeidlera za przedstawienie wykładu na temat erystki dla uczestników turnieju),
Pani Agnieszki Wesołowskiej za szkolenie z zakresu uczestnictwa w debatach, jak również za  profesjonalne sędziowanie i ogromną pomoc podczas Turnieju,
Szkoły Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni za udostępnienie sali i pomoc przy organizacji,
oraz
wszystkich członków Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”, którzy brali udział w pracach nad organizacją Turnieju.

Życzymy wszystkim aby wynieśli z Turnieju jak najwięcej doświadczenia i potrafili wykorzystać zdobytą podczas niego wiedzę z pożytkiem dla siebie, jak i swojego otoczenia!

Komentarze

Możliwość komentowania „Młodzi Demokraci” promują wolność myśli i kulturę debat publicznej – relacja z Turnieju Debat Gdynia 2010 została wyłączona.
Home Inicjatywy edukacyjne „Młodzi Demokraci” promują wolność myśli i kulturę debat publicznej – relacja z Turnieju Debat Gdynia 2010