Facebook Twitter E-mail
formats

Debata Europejska – relacje

Published on 20/05/2009, by in inicjatywy polityczne.
O Traktacie Lizbońskim, prawach człowieka, dyskryminacji kobiet i homoseksualności dyskutowali w poniedziałek ze studentami kandydaci do europarlamentu Dariusz Szwed, Janusz Lewandowski i Longin Pastusiak. Spotkanie reklamowano jako pierwszą w kraju debatę przeprowadzona w całości po angielsku

Eurowybory 2009 – Parlament Europejski to instytucja niezwykle ważna dla ludzi zarówno z mojego, jak i waszego pokolenia – przywitał się ze zgromadzonymi płynną angielszczyzną eurodeputowany Janusz Lewandowski (PO). – Ale potrzebujemy waszego aktywnego uczestnictwa. Bo tylko tak możemy mieć wpływ na to, co dzieje się w Unii Europejskiej. Równie dobrze z posługiwaniem się językiem angielskim radzili sobie jego oponenci – Longin Pastusiak (SLD-UP) i Dariusz Szwed (CentroLewica).

– To pierwsza w Polsce debata polityczna po angielsku – zapewniali z dumą organizatorzy spotkania, gdyńskie Koło Młodych Demokratów.

O godz. 11 aula Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni wypełniona była po brzegi. Studenci dobrze się przygotowali. – Dlaczego tak mało ludzi chodzi na wybory? – pytali prelegentów.

– Fakty są takie: 80 proc. Polaków jest zadowolonych z przyłączenia do Unii Europejskiej – mówił Longin Pastusiak. – A jednak tylko ok. 15 proc. głosuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. A przecież ta instytucja odgrywa niezmiernie ważną rolę w strukturach Unii, decyduje o całym unijnym budżecie.

Janusz Lewandowski ubolewał: – Zagubiła się gdzieś romantyczna idea UE jako wspólnoty. Młode pokolenie traktuje Unię jako coś oczywistego. Tymczasem my potrzebujemy od was aktywnego uczestnictwa.

– A może ludzie po prostu przestali już wierzyć politykom – wtrącił Dariusz Szwed. – Ja sam jestem zawiedziony, że liberalna Platforma Obywatelska w Europarlamencie stoi po stronie ugrupowań konserwatywnych. Premier już dawno obiecał Traktat Lizboński, a z przyrzeczeń się nie wywiązał.

– My całą procedurę zakończyliśmy. Teraz traktat musi ratyfikować prezydent Kaczyński – przypomniał Lewandowski.

Dyskusja rozgorzała na dobre, kiedy padło pytanie na temat mniejszości seksualnych. – Co sądzicie o adopcji dzieci przez pary homoseksualne? – zapytał ktoś z sali. – Osobiście wolałbym być wychowany przez dwie kobiety albo dwóch mężczyzn jeśli są dobrymi rodzicami, niż dzieckiem pary heteroseksualnej, która ma np. problemy z alkoholem – odpowiedział Szwed.

– Przecież to niesprawiedliwe porównanie – oburzał się Lewandowski. – Pary homoseksualne też mogą mieć problemy. Będę bronił idei wspólnoty, ale nie uniformizacji wszystkich obyczajów kulturowych. To już zresztą mieliśmy. W komunizmie.

Longin Pastusiak uspokajał: – Człowiek ma prawo do własnej orientacji seksualnej. Nam politykom nic do tego. Skupiamy się na detalach. Lepiej podyskutować o dyskryminacji kobiet, która u nas w kraju też jest widoczna.

Gdyńska debata trwała niemal dwie godziny. W całości przeprowadzono ją w języku angielskim. Zaproszenia na spotkanie nie przyjął żaden z 10 kandydatów PiS.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Relacja w Gazecie Wyborczej

Relacja Wiadomości24.pl

Zdjęcia z Debaty Europejskiej

Filmik z debaty na Youtube.com

Komentarze

Możliwość komentowania Debata Europejska – relacje została wyłączona.
Home Inicjatywy inicjatywy polityczne Debata Europejska – relacje