Facebook Twitter E-mail
formats

Młodzieżówka zawalczy o emerytury dla AK-owców

Published on 13/02/2009, by in inicjatywy polityczne.

Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej – Stowarzyszenie Młodzi Demokraci – będzie walczyć o zwiększenie emerytur kombatantów II RP.

W tym celu m.in. napisze list do ministra obrony narodowej Bogdana Klicha i będzie prosić go o spotkanie. Dariusz Dolczewski, przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, tłumaczy inicjatywę: – Chcemy doprowadzić do tego, by kombatanci II RP otrzymywali emeryturę wojskową, która jest dużo wyższa od tej, którą dostają w tej chwili. Ich emerytury są w tej chwili niewielkie.

Podczas gdy byli SB-cy dostają nawet kilka tysięcy, oni zaledwie około tysiąca – mówi. Jak tłumaczy jeden z AK-owców, średnia emerytura mundurowa, wypłacana żołnierzom zawodowym, w 2007 wynosiła 2340 zł. Tymczasem emerytury żołnierzy walczących podczas II wojny światowej zależą od tego, gdzie pracowali po wojnie. Większość z nich dostaje około 1000 zł. – W przypadku rolników, a przecież wielu powstańców pochodzi właśnie ze wsi, kwota ta często nawet nie przekracza 1000 zł – podkreśla Czesław Cywiński.

Jego zdaniem problem dotyczy około 100 tys. kombatantów. – Większość ma już ponad 85 lat, z każdym rokiem będzie nas ubywać. Nie jest to więc duży wydatek dla budżetu – tłumaczy dla TVP Info AK-owiec. Młodzi Demokraci zaplanowali także spotkania z kombatantami w szkołach. Rozmowy będą nagrywać na wideo. Filmy będzie można m.in. obejrzeć na stronie www.lekcjepamieci.pl.

Komentarze

Możliwość komentowania Młodzieżówka zawalczy o emerytury dla AK-owców została wyłączona.
Home Inicjatywy inicjatywy polityczne Młodzieżówka zawalczy o emerytury dla AK-owców